Drzwi wejściowe pełnią szczególną rolę w każdym domu. Są jego ozdobą, zatem pełnią funkcję estetyczną, są miejscem, przez które wnosimy wszystkie rzeczy, a zatem pełnią też funkcję praktyczną. Ostatnią funkcją, choć wcale najmniej istotną, jest ich funkcja reprezentacyjna – tu witamy i żegnamy naszych gości. Wiedząc zatem, jaką rolę pełnią drzwi wejściowe, lepszym wyborem będą te jedno czy dwuskrzydłowe?
Wybór pomiędzy drzwiami wejściowymi jedno i dwuskrzydłowymi nie jest łatwy. Oprócz estetyki dość istotna jest tu przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji, a liczy się przecież każdy centymetr! Zanim jednak przejdziemy do właściwego wyboru, zobaczmy czym różnią się jedne od drugich!
Jedno i dwuskrzydłowe drzwi wejściowe – symbol twojej rezydencji
Drzwi nie bez powodu nazywa się wizytówką domu. Razem z ogólną bryłą budynku, elewacją stanowią one swoistą ozdobę, która stanowi doskonałe wykończenie i nadaje całemu domu pożądanego stylu. Budownictwo modernistyczne znacznie lepiej prezentować się będzie z drzwiami prostymi, bez dodatkowych zdobień, podczas gdy domy rustykalne doskonale uzupełniają drzwi z przeszkleniami czy łukami.
Zarówno drzwi jednoskrzydłowe, jak i dwuskrzydłowe mogą być dopasowane do konkretnego stylu. Różnica pomiędzy jednym modelem, a drugim tkwi przede wszystkim w ich wielkości i sposobie otwierania. Drzwi jednoskrzydłowe posiadają jedne drzwi i mają na ogół szerokość 90 centymetrów. Drzwi dwuskrzydłowe posiadają parę drzwi, niezależną od siebie. Oznacza to, że nie musimy za każdym razem otwierać dwóch skrzydeł, ale jeśli mamy do wniesienia większe gabaryty, jak łóżko o rozmiarze king size, zdecydowanie ułatwia nam to manewrowanie.
Które drzwi będą lepsze? Jedno czy dwuskrzydłowe?
Przez drzwi zewnętrze nie tylko wchodzimy, ale również wnosimy meble. O ile pojedyncze łóżko czy złożone meble z sieciówek spokojnie zmieścimy w standardowych drzwiach o szerokości 90 centymetrów, o tyle w przypadku mebli gabarytowych czy antyków, może to być skomplikowane.
Jeśli w domu mamy przestrzeń na zamontowanie drzwi dwuskrzydłowych, zdecydowanie jest to lepsze rozwiązanie, szczególnie że poszczególne skrzydła są niezależne od siebie, a zatem nie musimy za każdym razem otwierać ich na oścież.
Takie rozwiązanie daje nam dużą przestrzeń do wnoszenia mebli, ale też i w przypadku przyjmowania gości, którzy nie muszą ustawiać się w rządku i mogą swobodnie wejść do środka.
Podstawowa różnica pomiędzy drzwiami jedno i dwuskrzydłowymi to przede wszystkim sposób ich otwierania, ale też i szerokość, która może ułatwić nam życie. Nadal nie wiesz, jakie drzwi będą najlepsze dla ciebie? Przed podjęciem decyzji sprawdź dokładnie, jaką przestrzenią dysponujesz i które rozwiązanie lepiej odpowie na twoje potrzeby.